Mistrz Sheng Yen nie żyje

More
11 年 7 个月 前 - 11 年 7 个月 前 #2238 xiaobai
3-go lutego - a więc wczoraj - w wieku lat 81 umarł Mistrz Sheng Yen 聖嚴 - wyjątkowa postać wspólczesnego buddyzmu Chan i chyba też osoba skupiająca w sobie niezły wycinek chińskiej/tajwańskiej buddyjskiej historii najnowszej.
Sheng Yen otrzymał przekaz dwóch szkół buddyzmu - 曹洞 caodong (w Polszcze bardziej znane pod japonską nazwa soto) i  臨済 linji (rinzai). Biografia Sheng Yena jest bardzo barwna - jako młody chłopak (i juz wtedy mnich) wcielając się do armii Chiang Kaisheka przedostał się na Tajwan. Wrócił jednak później do stanu mnisiego, zrobił doktorat w Japonii, a na Tajwanie załozył Fagu Shan czyli "Górę Bębna Dharmy". Kto był na Tajwanie i miał okazję obserwować poczynania chociażby "konurenta" Sheng Yena, czyli pławiącego się w kulcie jednostki Mistrza Xing Yuna, założyciela wyzłoconego Foguang Shan (czyli Góry Blasku Buddy), albo np. odwiedzić siedziby obydwu organizacji, ten wie, że skromność Sheng Yena i ascetyczność jego organizacji - niby naturalna dla buddyjskiego mnicha i jego dzieła, nie była jednak czyms oczywistym.

Sheng Yen zdobył dużą popularnośc na Zachodzie - jest też kilka jego książek przełożonych na polski np. komentarz do Sutry Serca pt "Nie ma cierpienia" i "Bęben Dharmy"
Last edit: 11 年 7 个月 前 by .

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

创建页面时间:0.183秒
核心: Kunena 论坛