Zakończenie epoki lodowcowej w stosunkach chińsko-francuskich

More
11 年 9 个月 前 #2570 Yao laoshi
Po okresie bardzo poważnego ochłodzenia między Pekinem a Paryżem (oczywiście z Dalajlamą w tle) Francuzi chyba uznali, że niezadowolenie Chin za bardzo psuje im biznes i pospieszyli z zapewnieniami, jak to (od czasów de Gaulle'a oczywiście  ;D ) niezmiennie popierają rządy Chin w Tybecie i popierać będą.

Dzisiaj (i nie jest to zapewne Prima Aprilis) chiński i francuski MSZ wydały wspólny komunikat:

http://www.mfa.gov.cn/chn/zxxx/t477224.htm (po chińsku)

http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/pays-zones-geo_833/chine_567/france-chine_1123/relations-politiques_3790/france-chine-communique-du-ministere-affaires-etrangeres-europeennes-01.04.09_71874.html (po francusku)

Sądzę, że ma to pewien związek z londyńskim szczytem (obie strony chcą rozmawiać bez obciążeń), ale wygląda na to, że Chińczycy znowu postawili na swoim. Komunikat wisi na głównej stronie chińskiego MSZ (jest najbardziej widocznym linkiem na środku strony), a na stronie MSZ Francji trzeba się mocno naszukać...

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
11 年 9 个月 前 #2571 mkajzer
No i nareszcie mądrze postąpili. Gdyby nie to, że za tym wszystkim kryją się względy ekonomiczne to bym powiedział, że Francja poszła po rozum do głowy.

Ja na miejscu Chin w tym czasie wytykałbym Francji kwestie Korsyki czy terytoriów/departamentów zamorskich.

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

More
11 年 9 个月 前 #2572 Yao laoshi
Chińczycy wytykali Francuzom Korsykę. Oczywiście nie robiły tego chińskie władze (bo one konsekwentnie wystrzegają się popierania jakichkolwiek separatyzmów, aby nie tworzyć precedensów mogących zagrozić ich interesom), a jedynie chińscy internauci, którzy w apogeum antyfrancuskiej histerii masowo wzywali do wspierania "niepodległej Korsyki" i spotkań przywódców chińskich z przedstawicielami korsykańskich separatystów.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Please 登录注册一个帐号 to join the conversation.

创建页面时间:0.182秒
核心: Kunena 论坛