Gramatyka chińska

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #815 przez chem
Gramatyka chińska was created by chem
Uczę się samodzielnie chińskiego i bardzo ciężko wchodzi mi gramatyka. A to dlatego, że nie mam się skąd jej uczyć. W tym wątku chciałbym dowiedzieć się co nieco na temat różnych zagadnień gramatycznych.
Po pierwsze: partykuła 把, kiedy ją używamy? W mądrej książce wyczytałem:"partykuła accusatiwu,przenosząca prepozycyjnie dopełnienie przedmiotowe". Nigdy nie miałem do czynienia z językoznawstwem i nie mam pojęcia co to znaczy. Proszę o w miarę proste wytłumaczenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #816 przez Niltinco
Replied by Niltinco on topic Gramatyka chińska

Uczę się samodzielnie chińskiego i bardzo ciężko wchodzi mi gramatyka. A to dlatego, że nie mam się skąd jej uczyć.

Skoro nie masz się z czego uczyć chińskiego, a jednocześnie twierdzisz, że się go uczysz to jak ta Twoja nauka wygląda?

jugyouchuu.blogspot.com/   - lekcje japońskiego oczami lektora

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #817 przez Beijing
Replied by Beijing on topic Gramatyka chińska

Uczę się samodzielnie chińskiego i bardzo ciężko wchodzi mi gramatyka. A to dlatego, że nie mam się skąd jej uczyć.

Skoro nie masz się z czego uczyć chińskiego, a jednocześnie twierdzisz, że się go uczysz to jak ta Twoja nauka wygląda?

Ironia ? Może nie każdy ma możliwość nauki na "wyższym poziomie", nie widzę nic złego w tym, że się uczy, a przynajmniej próbuje, może najpierw teoria a potem praktyka ?

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #819 przez chem
Replied by chem on topic Gramatyka chińska
czy zamiast tych dywagacji ktoś odpowie mi na pytanie?

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #820 przez Yao laoshi
Replied by Yao laoshi on topic Gramatyka chińska
Partykułę 把 stosuje się do "wystawiania" dopełnienia przed orzeczenie.

W chińskim normą są zdania budowane według schematu: podmiot + orzeczenie + dopełnienie.

Zdania z partykułą 把 łamią ten schemat, gdyż dopełnienie (czyli obiekt poddawany danej czynności) znajduje się w tym wypadku przed orzeczeniem, a nie po nim i otrzymujemy schemat:

podmiot + 把 + dopełnienie + orzeczenie (+ ewentualnie drugie dopełnienie - dopełnienie dalsze)

To jest oczywiście schemat podstawowy, może wypaść podmiot, a także mogą pojawić się np. określenia czasu itd.

W wypadku tych zdań orzeczenie jest z reguły uzupełnione przez komplement, partykułę czy dopełnienie dalsze, nie jest to zatem "goły" czasownik.

Np.

我把书放在桌子上。

我 (podmiot) 把 书 (dopełnienie) 放在 (orzeczenie) 桌子上 (określenie miejsca)。

albo

他把礼物送给我。

他 (podmiot) 把 礼物 (dopełnienie bliższe) 送给 (orzeczenie) 我 (dopełnienie dalsze)。

To, co występuje w połączeniu z 把 jest bezpośrednio poddane danej czynności (tak jak w podanych przykładach książka, która jest "poddawana" czynności umieszczenia jej na stole czy prezent, który jest "poddawany" czynności podarowania go mnie).

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
11 lata 6 miesiąc temu #821 przez ximinez
Replied by ximinez on topic Gramatyka chińska
Pamiętam, jak na pierwszym roku dr Sie-Grabowski uczył nas użycia 把 każąc konstruować przykład, po czym stwierdzał, że "tak się nie mówi", albo "dobrze, tak sie mówi" :) Ciekawe podejście, ale partykuła jakoś zapadła w pamięć.

Czas generowania strony: 0.235 s.
Zasilane przez Forum Kunena