gra w słowa

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #4700 przez ril
gra w słowa was created by ril
Przyszedł mi do głowy następujący pomysł na grę edukacyjną (opisałem ją najpierw po angielsku)

The rules are very simple
a) a player starts by writing a single character on a board
b) next player can either:
  - write another character on the board (with pinyin) and draw an arrow between the newly written character and another one. By drawing the arrow the player indicates that there is a word consisting of those 2 characters in this order. The player writes the English translation of the word. The player received 1 point.
- just draw an arrow with English translation between some 2 already written characters. The player received 2 points.
- writes a homograph (the same character but with different reading) to an existing character and connect them with dotted line. 1 point
- write on the side of the board a word or fixed expression (available as a single entry in a dictionary) containing 3 or more characters already on the board. Player cannot write a new character. The player number of point equal to the length of the word.
- do nothing. 0 points.
c) the game continues until there is no place on the board or a certain points limit is reached.

The example party is the following:
A: 痛 tong4
B: 快 kuai4; 痛-》快
C: 乐 le4; 快乐 happy
A: writes a homograph 乐le4 - - -  乐yue4
B: 音; 音乐 - music
C:: 拼; 拼音 - pinyin
A: 发: 发音 - pronounciation
B: 现: 发现 - to discover
什么的

Można też grać przez internet i to właśnie chcę spróbować. Kto chce - niech się dołącza. Piszę na tablicy:
网 wang3

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #4701 przez Chińczyk
Replied by Chińczyk on topic gra w słowa
网站-strona internetowa :)

Więcej
8 lata 4 miesiąc temu #4704 przez ril
Replied by ril on topic gra w słowa
车站 - przystanek autobusowy

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #4705 przez achinger
Replied by achinger on topic gra w słowa
车 che1 --> 车 ju1

Sorry, ale nie jestem pewien czy załapałem te proste zasady (napisałem homograf - zdaje się, że zabiłem grę, bo nie przychodzą mi do głowy żadne słowa z tym homografem).

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #4708 przez ril
Replied by ril on topic gra w słowa
nie zabiłeś :), nie ma reguły, że trzeba używać ostatnio dodanej litery.
网球 - tenis

Myślałem jak zmodyfikować grę, tak, aby wynik punktowy zależał od umiejętności językowych. Teraz jest w sumie za łatwa. To wszystko kwestia listy możliwych ruchów i punktacji za nie. Proponuję następujące ruchy:
1. Napisanie słowa ze znaków znajdujących się na tablicy. Punkty: długość słowa razy dwa.
2. Napisanie homografu do znaku znajdującego się na tablicy. Punkty: 3
3. Napisanie homofonu do znaku znajdującego się na tablicy. Punkty: 2 (dużo łatwiej o homofon niż o homograf)
4. Napisanie pseudo-homofonu (różniącego się tylko tonem, tylko nagłosem lub tylko wygłosem) do znaku znajdującego się na tablicy. Punkty: 1 (najprostsze zadanie, np do zui4 pseudo-homofonem jest zui3, tui4 lub zi4)
Za użycie znaku postawionego w ostatnim ruchu na tablicy gracz otrzymuje +1 punkt. Każdy gracz wykonuje po 2 ruchy na raz (takie same lub różne)

Nie ma możliwości pisania dowolnych znaków, choć można do nich łatwo dojść, ale kosztem wykonywania ruchów o małej wartości punktowej. Osoby zaczynające naukę chińskiego będą miał średnią ilość punktów na ruch niewiele ponad 1, zaawansowane - około 3. Początkowy znak ma duże znaczenie w zależności od niego gra się będzie toczyć w różnych "obszarach" przestrzeni chińskiego słownictwa. Taką mi się przynajmniej teoretycznie wydaje:) To, co, wypróbujemy te reguły, z znakami które są już na naszej wirtualnej tablicy?

Więcej
8 lata 3 miesiąc temu #4709 przez achinger
Replied by achinger on topic gra w słowa
地球 - ziemia

Czas generowania strony: 0.220 s.
Zasilane przez Forum Kunena