czy język chiński może stać się powszechnie nauczany

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu #3601 przez ril
Można by się spodziewać, że wraz ze wzrostem znaczenia Chin, nauka języka chińskiego będzie coraz bardziej popularna. Czytałem o tym, że coraz więcej osób uczy się 普通话. Ale czy ten język nie jest jednak zbyt wymagający, aby stał się powszechnie nauczany? Chodzi mi o pismo, jeśli dobrze zrozumiałem relację pewnego Chińczyka z Singapuru, przez szkołę podstawową i średnią przez 2 dni w tygodniu uczyli się pisać po chińsku. Jaka niechińska szkoła zaoferuje tak intensywny program nauczania? Ochotnikom może tak, mam wrażenie, że ludzie są bardziej zróżnicowani jeśli chodzi o naukę znaków niż naukę wyrazów. Nie będzie można po prostu kazać całej klasie kazać się uczyć chińskiego tak jak można uczyć np. niemieckiego. Chyba, żeby uczyć zasadniczo mowy a na potrzeby czytania w internecie jakieś translatory zmieniające znaki na pinyin?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu #3602 przez Yao laoshi
Ja sądzę, że stopień trudności języka chińskiego jest tutaj sprawą wtórną. Podstawowe znaczenie ma to, czy będzie istnieć wystarczająca motywacja do podjęcia nauki chińskiego. Ta pojawi się, kiedy bezpośredni dostęp do prowadzonych po chińsku dyskusji i publikowanych w tym języku treści będzie uznawany za istotny i wartościowy, tj. np. wtedy, kiedy Chiny będą wytwarzać istotne z globalnego punktu widzenia (i za takie uznawane) nowe idee. Oczywiście powszechna obecność Chińczyków w globalnej gospodarce czy turystyce też może się do popularyzacji chińskiego przyczynić. Gdyby artykuły w "Renmin Riabo" czytano na świecie z równą atencją jak np. te publikowane w "New York Time'sie", a teksty z powiedzmy "Xin Shiji" uznawane były za równie istotne jak te z "The Ecomist", to z pewnością więcej osób uznałoby, że warto się uczyć chińskiego. Może taki moment nadejdzie.

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
9 lata 10 miesiąc temu #3603 przez Bolanren
Zwróccie uwage ze to sprawa proporcjonalna do pozycji Chin (polityka, kultura, ekonomia, siła militarna, kolonializm itd) i w historii były tego przykłady. Kiedy to Kosciół Katolicki koronował cesarzy łacina była jezykiem miedzynarodowym; francuski, angielski, hiszpanski, rosyjski to samo. Mysle ze ekspansywna polityka ma tu najwiecej do powiedzenia, przykładem sa kolonie jak i byłe panstwa ZSRR. Co do chinskiego znaczenie maja równiez diaspory bo przeciez jest ich na całym swiecie masa.Ja  troszke odwróce teze zawarta w pytaniu i powiem ze wzrost popularnosci jezyka chinskiego = wzrost pozycji Chin na swiecie ( we róznych aspektach). To taki symptom i namacalny dowód na wzrost znaczenia Chin na swiecie.

Więcej
9 lata 9 miesiąc temu #3605 przez Sebastian

Gdyby artykuły w "Renmin Riabo" czytano na świecie z równą atencją jak np. te publikowane w "New York Time'sie", a teksty z powiedzmy "Xin Shiji" uznawane były za równie istotne jak te z "The Ecomist", to z pewnością więcej osób uznałoby, że warto się uczyć chińskiego. Może taki moment nadejdzie.

Sądzę, że nadejdzie - czemóż by nie miał nadejść? Przedtem jednak wiele się jeszcze będzie musiało na Świecie zmienić. Przede wszystkim wiele uprzedzeń i stereotypów... :(

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #3757 przez ril
OK, rozumiem, że ludzie będą odczuwali potrzebę nauki chińskiego. Ale jak miałoby to wyglądać? Chińskie dzieci znają słowa, muszą się nauczyć jedynie, jak się je pisze. Są przy tym otoczone przez chińskie pismo. Skoro mimo to muszą 2 dni z 5 poświęcać na naukę to ile czasu zajmuje ta nauka dzieciom z krajów spoza kręgu kultury chińskiej? Mają się uczyć 15 godzin w tygodniu przez 10 lat? Może np. nauczanie w Chinach jest wyjątkowo nieefektywne a da się to robić znacznie lepiej?

Więcej
9 lata 7 miesiąc temu #3771 przez Sebastian

Może np. nauczanie w Chinach jest wyjątkowo nieefektywne a da się to robić znacznie lepiej?

Chyba coś w tym jest...

Czas generowania strony: 0.205 s.
Zasilane przez Forum Kunena