Język marsjański, czyli jak ominąć filtry...

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2760 przez Zhi Laohu
Jakiś czas temu popełniłem tekst o tym, jaki chiński żargon sieciowy ewoluuje w kierunku omijania filtrów cenzury: http://bit.ly/oAyYL .

Temat jest arcyciekawy, choćby dlatego, że zjawisko to przewidział polski pisarz - 25 lat temu.

Jeżeli macie jakieś własne spostrzeżenia z chińskiego netu, będę wdzięczny za uwagi, bo zjawisko jest warte dalszych badań i dyskujsji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2770 przez YLK
Fascynujacy artykul - dzieki za jego popelnienie!

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu - 10 lata 6 miesiąc temu #2772 przez xiaobai
Przeczytałam już jakiś czas temu. Gratuluję.
Ja swego czasu zaśmiewałam się do łez przy chińskojęzycznej wersji Nonsensopedii (基百科). Jeśli ktoś chce zobaczyć sztukę homonimii - także (głównie) o podłożu politycznym - doprowadzoną do perfekcji - polecam!
Więszkość jednakowoz zdaje się robiona przez Tajwańczyków, co zasadniczo nie zmienia wiele, jesli chodzi o typ humoru i wglad na sztuke homonimi jaka taka.
Proponuje więc zaczac przygode od hasla Tajwan (np. o edukacji: 檯灣三大狗牌大學:台客大,青蛙大學,交配大學(又合稱青蛙交配大學 - dla mniej obeznaych z Tw - 台客 to lokalna odmiana  takiego szemranego, lekko mafijnego dresa) i i tak predzej czy pozniej natraficie na hasla o kontynencie, niektore porazajace. 
Ale nie tylko homonimia. Do tej pory jak pomyślę o 嘴炮, ktore zawsze gdzies tam sie pojawia na marginesie wszelkich hasel o Tw i Chinach, to mnie skręca. 偶9稀饭酱紫!  ;)
No, ale jezyk QQ to jeszcze inna kwestia, tego typu rzeczy chyba w kazdym jezyku sie rozwijaja i wszedzie powody podobne, tyle, ze w chinskim jest wieksze pole do popisu. 886 ;)

Ostatnia10 lata 6 miesiąc temu edycja: od.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2776 przez Zhi Laohu

Przeczytałam już jakiś czas temu. Gratuluję.

3Q, BB!
Na Tajwanie QQ jest popularne? Oni są tam pono ostrożni w kwestii softu z 大陆?

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2778 przez xiaobai
Faktycznie, tam rządzą MSN i 小無名站.  Witryny internetowe z Dalu średnio istnieją w społecznej świadomości, co chyba na dobre sieci tajwańskiej przynajmniej od strony technologicznej nie wychodzi. Ja mam wrażenie, że tajwańskiemu internetowi brak impulsów zarówno od wewnątrz (programy rządowe, jak w Korei), jak i z zewnątrz (właśnie oddech QQ czy Baidu), jest zastały i nijak się technologicznie nie ma do tego z kontynentu, nie mówiąc już o sieci tak niby uwielbianej obecnie Korei. Wystarczy porównać możliwości spaceów QQ i 小無名站.
Chociaż, jeśli chodzi o użytkowanie stron z dalu, to powoli, powoli to się chyba zmienia i ludzie zaczynają np. dostrzegać Baidu i Tudou. No ale miało być w tym wątku o języku sieci.
W każdym razie ja jestem teraz już na kontynencie

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2923 przez pyza
chiński slang internetowy to studnia bez dna. Chińczycy bawią się skrótami i zapisami fonetycznymi, słynne już 886 (baibai le), TMD (tamade). Jestem w trakcie pisania słownika więc chętnie wymienię się uwagami :-). Nawiązując do Twojego arytkułu polecam "Cyberprzestrzeń o chińskiej charakterystyce", czyli artykuł Kathrine Hartford [“Cyberspace with Chinese Characteristics”] Zob. http://china-wired.com/pubs/ch/home.htm.
Tak na marginesie wiecie jak brzmiała treść pierwszego maila wysłanego po chińsku?
"Przekroczyć Wielki Mur, aby połączyć sie ze światem" 哈哈.
Życzę wszystkim 文明办网,文明上网!

Czas generowania strony: 0.221 s.
Zasilane przez Forum Kunena