Ranking chińskich szkół wyższych

Więcej
10 lata 11 miesiąc temu #1606 przez misheque
"Ranking uniwersytetow" to nie koniecznie wymierne zrodlo informacji do podjecia decyzji, znacznie sensowniej byloby zapoznac sie z rankingiem uczelni wedlug zadanego kryterium, najogolniej dziedziny nauki. Co do kursow jezykowych, to w pelnizgadzam sie z jednym z poprzednich postow, ze jakosc nauczania chinskiego nie musi miec (i zazwyczaj nie ma) scislego zwiazku z ocena danego uniwerku na ktorym sie odbywa w ogolnym rankingu. Prawda, ze jezyk mandarynski jest znacznie zierniejszy standardowi wsrod uzytkownikow polnocy, zwlaszcza polnocnego-wschodu, ale na kursach jezykowych ucza wykwalifikowani instruktorowie i na zajeciach raczej nie powinno byc problemu, co innego srodowisko w miejscu/miescie, w ktorym mamy kurs. Swietnym miejscem, wygodnym, cieplym jest np. Xiamen, a tamtejszy uniwerek ma nawet wlasna plaze nad morzem! Rewelacyjnie mozna tam spedzic stypendium, ale na ulicy wiekszosc ludzi bedzie gadac w swoim dialekcie. To wcale nie oznacza, ze nie warto, wrecz przeciwnie, zachecam dfo interesowania sie osrodkami spoza najbardizej znanych, ZWLASZCZA jezeli chodzi o kurs jezykowy, dlaczego? proste, o ile przy kontkretnej dziedzinie naukowej bedzie istotne z jakiej uczelni wyszlismy, o tyle nauka chinskiego w Chinach poprostu bedzie dobrze postrzegana. Pekin,Szanghaj, Harbin, Nankin, Chengdu, Xi'an, ok, ale sa inne miejsca, ciekawe, warte uwagi, np.wspomniany juz Xiamen albo Shenzhen. Uniwerek w Shenzhen jest najlepiej dofinansowany w CHinach (zdaje sie) a bedac tam mozna wkrecic sie w niezle biznesowe znajomosci i bez problemu wpadac do Hong Kongu, chocby na weekendy. Z mandarynskim nie ma tam problemu. Xiamen jest niemal rekraacyjnym miejscem, i mozna tam wkrecic sie w srodowisko biznesu z Tajwanem.  Pekin czy Szanghaj to nie tylko znane uczelnie, ale jezeli tylko mamy uczyc sie chinskiego, to przede wszystkim okazja poznania miasta, waznego na mapie geopolitycznej swiata. Radze tez o tym pomyslec, bo wybor miejsca wplynie na znajomosci, a to pozniej po ukonczeniu studiow moze sie przelozyc na kariere. Harbin z idealnym niemal 普通话, czy SHenzhen i kontakty biznesowe wazne w ekonomii swiatowej? Nie zniechecam do sztandarowych uczelni, ale przy kursie jezykowym w Chinach praktycznie kazdy wybor nam sie oplaci ze wzgledu na sam jezyk chinski. I wierzcie mi, to jak bardzo standardowa bedziecie mieli wymowe nie ma znaczenia w praktyce, wierzcie mi. Sam np. juz od dawna seplenie, nie tak jak Szanghaj, raczej tak jak Tajwan, nie ma to zadnego znaczenia, byle biegle sie poslugiwac chinskim. No a jezeli studia konkretnej dziedziny, wtedy uczelnia ma znaczenie. Np w Pekinie rzadzi stala czolowka, uniwerki takie jak: 北京大学,人民大学,清华大学,交通大学, ale np. jezeli chodzi o biznes miedzynarodowy, to jest inna wazna pekinska uczelnia, choc mala, to jest tam wielu studentow zagranicznych, masa francuzow, sporo z Ukrainy, Bialorusi, Niemcy, latynosi, jest to UIBE (对外经贸大学). Polecam zapoznanie sie z rannkingiem prowadzonym od zdaje sie 2005 roku przez 上海交通大学 - ARWU - Academic Ranking of World Universities ( www.arwu.org/ ) to jest sensowne, bo mozecie sobie porownac uniwerski w skali swiatowej i stwierdzic, ze np. w dziedzinie inzynierii NCTU w Hsinchu na Tajwanie jest nie tylko numerem jeden na wyspie, ale z pozycja 51 na swiecie bije nawet prestizowe Polskie uczelnie. No i tak dalej. Taki ranking wydaje mi sie sensownym i cennym zrodlem informacji, a dla wszystkich tych co poprostu jada do Chin na kurs jezykowy: w Chinach wszedzie podszkolicie swoj jezyk, wbrew temu co wam opowiadaja wszyscy do okola - pomyslcie perspektywicznie, i tak bedziecie tylko siedziec po pare godzin dziennie na kursach a reszta to nieustanny chillout (tak to wyglada) imprezowanie, zwiedzanie, pomyslcie o miejscu, w ktorym mozecie porobic kontakty cenne w przyszlosci w rozwoju waszych karier. Potem nie bedziecie musieli goraczkowo sledzic na forach postow typu "Praca po sinologii", bo praca jest, i to nawet jesli sie nie zna chinskiego, tylko trzeba byc zorientowanym w kregach, w ktorych ta praca czeka. Uczyliscie sie na zajeciach o 关系? No i to wlasnie kontakty beda sie liczyc jak skonczy sie kurs.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 10 miesiąc temu #1620 przez homikus
Bardzo proszę o dzielenie wypowiedzi na akapity oddzielone pustą linią, wtedy czytanie tak długich postów jest znacznie mniej męczące i zniechęcające :)

Towarzysze! Trzeba siać, siać, siać! Propagujcie SinoForum:
Promocja SinoForum

Więcej
10 lata 9 miesiąc temu #1987 przez Camillvs

Bardzo proszę o dzielenie wypowiedzi na akapity oddzielone pustą linią, wtedy czytanie tak długich postów jest znacznie mniej męczące i zniechęcające :)

Amen!

人在江湖,身不由己!

Więcej
10 lata 8 miesiąc temu #2167 przez gosi4buka
Pytanie do bardziej zorientowanych niż ja:
czy warto wybierać się na studia do ChRL prowadzone w języku angielskim?
Wiem, że Fudan robi coś takiego tylko nie mam pojęcia jaki jest poziom takich studiów. Gdyby poziom miałby być znacznie niższy niż w Polsce studiowanie tam troszkę mijałoby się z celem. Lepiej by było się przeprowadzić już z dyplomem  ;D
PS Oczywiście nie interesuje mnie sinologia (wtedy chciałabym chyba po chińsku :)) tylko ekonomia itp.

Bo światłem to tylko - co nam prosto w oczy!
Człowiekiem - co człowiek krwi swojej utoczy -
Plus Leonardo i Bach.

Więcej
10 lata 8 miesiąc temu #2183 przez Yao laoshi
Ja osobiście o takich studiach dobrych opinii nie słyszałem... Ostatnio dostałem do ręki program nowych studiów magisterskich utworzonych przez Chiński Uniwersytet Ludowy w Pekinie specjalnie dla studentów zagranicznych. Program studiów (kierunek "Contemporary China Studies") każe się spodziewać studiów na niezbyt wysokim poziomie, a ponadto uczelnia wszędzie anonsuje wielkimi literami, że absolutnie nie wymaga od studentów znajomości języka chińskiego (nawet elementarnej) ani uczenia się tegoż w trakcie studiów. Można zatem uzyskać w Chinach tytuł magistra "chinoznawstwa" nie znając nawet słowa po chińsku, co najlepiej świadczy o tym, jak ambitnych studentów uczelnia się spodziewa...

To jest, moim zdaniem, maszynka do robienia pieniędzy na studentach zagranicznych, trochę według modelu kursów języka chińskiego, które okazały się tak lukratywnym biznesem, że mają je teraz nawet "egzotyczne" w tym kontekście uczelnie w rodzaju Wyższej Szkoły Technologii Przecierów Pomidorowych w Koziej Wólce. 

"Tut das Unnütze"

Günter Eich (1907-1972) - niemiecki poeta, z wykształcenia sinolog

Więcej
10 lata 8 miesiąc temu #2184 przez deming

uczelnie w rodzaju Wyższej Szkoły Technologii Przecierów Pomidorowych w Koziej Wólce.

w tym kontekście znana mi jest Wyższa Szkoła Mycia Garów na Gazie...

Czas generowania strony: 0.222 s.
Zasilane przez Forum Kunena